2025-05-05

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Unikatowe szkło i nie tylko...

0

Dokładne analizy oraz pasjonująca rywalizacja o przedmioty, które pojawiają się w studiu Czwórki. Odkryj ich fascynujące historie i wyceny. Gospodarze programu, Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz, zapraszają do oglądania. Sprawdź, co przygotowali twórcy „Łowców skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 5 maja do piątku 9 maja o godz. 18:00.

Poniedziałek, 5 maja 2025
Pierwszą uczestniczką, która wystąpi w odcinku jest pani Inetta, do której należą trzy porcelanowe figurki z Ćmielowa. O ich stanie zachowania oraz ich wycenie opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Na drugiej licytacji swoje skarby prezentuje pan Mateusz, którego przywiózł stare pomoce naukowe z PRL. O tym, na co patrzą kolekcjonerzy, o stanie zachowania obiektów i ich wartości rynkowej mówi Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni, oraz wykładowczyni historii sztuki. Jako kolejny z Łowcami spotyka się pan Robert. Jest właścicielem szklanego garnituru do ciasta. O jego stanie zachowania i aktualnej wycenie tajemnice zdradza Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage, wielbiciel przedmiotów z ciekawą historią. Ostatnią uczestniczką w programie jest pani Elżbieta. Przyjechała z kupionym na targu staroci rysunkiem, którego autorką miała być Maja Berezowska. Ilustracje jej autorstwa były podrabiane już za jej życia. Więcej o życiorysie słynnej artystki i jej nietypowej na tamte lata twórczości, stanie zachowania obiektu i jego potencjalnym pochodzeniu opowiada Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki.

Wtorek, 6 maja 2025
Na pierwszej aukcji w odcinku występuje pani Penelopa oraz jej platerowana cukiernica o ciekawej formie. Wiekowy przedmiot, a jednocześnie pamiątka rodzinna męża, pochodzi ze znanej warszawskiej Fabryki Wyrobów Platerowanych Fraget. O stanie zachowania cukiernicy i jej wycenie opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Drugą uczestniczką jest pani Dorota, która jest właścicielką pochodzącej z Danii, wiszącej szafki z lustrem. Ekspertyzę przeprowadza Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Jako trzeci z Łowcami spotyka się pan Marcin, który przywiózł nietypową porcelanową figurkę, przedstawiającą Napoleona i śpiącą dziewczynkę. Obiekt został zakupiony w drezdeńskim antykwariacie. O jego stanie zachowania opowiada ekspert - Jakub Naumiuk. Ostatnim gościem w programie jest pan Stanisław, do którego należy „Martwa natura z ptakiem, świecznikiem i dzbankiem”. Autorką obrazu była związana z artystycznym środowiskiem łódzkim, Krystyna Liberska. O tej malarce, datowaniu obiektu i jego wartości rynkowej mówi Agnieszka Gniotek, historyczka i krytyczka sztuki.

Środa, 7 maja 2025
W programie jako pierwszy swój skarb prezentuje pan Norbert, który przyjechał wraz z kolorowym kilimem o tytule „Łowiczanki”. O historii autorki projektu, stanie zachowania obiektu i jego wartości rynkowej opowiada Agnieszka Gniotek, historyczka i krytyczka sztuki. Drugim uczestnikiem jest pan Marcin, który na aukcji wystąpi wraz z otrzymanym po dziadku zabytkowym mikroskopem amerykańskiej firmy Bausch & Lomb. O jego wycenie opowiada Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki. Na trzeciej licytacji prezentuje się pani Monika oraz jej zestaw do napojów, wykonany z mlecznego i przezroczystego szkła. O bogatej twórczości autora projektu, stanie zachowania zestawu i jego wartości mówi Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu. Jako ostatni w odcinku do licytacji staje pan Piotr oraz jego ciekawa patera o nazwie „Rhapsody”. Więcej o „szkle metalurgicznym”, technice dodawania kolorowych akcentów, stanie zachowania patery i jej wycenie tajemnice zdradza Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage.

Czwartek, 8 maja 2025
Na pierwszej licytacji w odcinku występuje pan Maciej oraz jego kultowa lampa z PRL, nazywana pieszczotliwie „UFO” lub „Paw”. O ciekawej konstrukcji przedmiotu, stanie zachowania obiektu i jego wycenie mówi Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu. Jako drugi swój skarb prezentuje pan Janusz, do którego należą elementy serwisu 22630 w dekoracji „Bodil”. Wykonane z kamionki naczynia z charakterystyczną czarno-złotą dekoracją to produkt znanej niemieckiej firmy Rosenthal. O stanie zachowania naczyń i ich wartości opowiada Marek Kruczek, antykwariusz i wykładowca akademicki. Trzecią uczestniczką, która stanie oko w oko z Łowcami, jest pani Justyna, właścicielka dwóch owocarek z Huty Szkła Gospodarczego Ząbkowice. Wykonane z prasowanego szkła sodowego naczynia były barwione na wiele kolorów. O ich właściwościach i stanie zachowania owocarek oraz wycenie tajemnice zdradza Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Ostatnim gościem w programie jest pan Władysław, który posiada imponujący zestaw kominkowy z zegarem na marmurowej podstawie. Autorem rzeźby o tytule „Pantera” był Eduard Durand. O stanie zachowania zestawu i jego wartości rynkowej opowiada Janek Rygiel, absolwent warszawskiej ASP.

Piątek, 9 maja 2025
Gościem pierwszej licytacji w odcinku jest pan Paweł. Jego skarb to dwa naczynia ze słynnej kolekcji „Radiant”, która powstała w Hucie Szkła Gospodarczego „Ząbkowice”. Więcej o projekcie, stanie zachowania szkła i jego wycenie opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Ponadto w odcinku pani Jolanta. Należy do niej 12-tomowe wydanie Encyklopedii Powszechnej, które wydali synowie Samuela Orgelbranda w latach: 1872 - 1876. O historii warszawskiego wydawcy i pomysłodawcy encyklopedii, stanie zachowania książek i ich wartości rynkowej opowiada Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem, który od lat zajmuje się doradztwem w zakresie budowania kolekcji sztuki. Na trzeciej aukcji występuje pani Nel oraz jej wazon o interesującym wzorze, który otrzymała w spadku po cioci. Kamionkowe naczynie pochodzi ze Szwecji i powstało w latach 50. według projektu Ingrid Atterberg dla Upsala-Ekeby. O ciekawym projekcie, stanie zachowania wazonu i jego wycenie mówi Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni oraz wykładowczyni historii sztuki. Jako ostatnia w programie występuje po raz kolejny pani Alicja. Przywiozła drewniany fotel w stylu Windsor. O wartości tego wiktoriańskiego mebla i stanie zachowania tajemnice zdradza Aneta Bukowska, mistrzyni i nauczycielka tradycyjnego rzemiosła stolarskiego.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka