O serialu

Akcja serialu rozgrywa się w naddnieprzańskim mieście Czerkasy. Ania (w tej roli Daria Barikaszwili) i Jana (Maria Pustowa) wychowywały się jako bliźniaczki, choć w rzeczywistości są przyrodnimi siostrami i - poza podobieństwem fizycznym - różnią się prawie wszystkim. Tuż przed narodzinami Ani, jej ojciec porzucił jej matkę Olę, dla kobiety, która również lada chwila miała urodzić jego dziecko. Kilka dni później niewierny mąż wrócił jednak do Oli, błagając, żeby przyjęła go z powrotem i pomogła mu w opiece nad maleńką Janą, której matka zmarła przy porodzie. Niestety już po roku Ola owdowiała, zostając sama z dwójką małych dzieci i nastoletnią siostrą zmarłego męża, Lubą - jedyną powierniczką jej skrywanej przed światem tajemnicy o zdradzie męża i pochodzeniu Jany.

 

Ania wyrosła na empatyczną, odpowiedzialną, zdolną i pracowitą młodą kobietę, gdy tymczasem samolubna, kapryśna i nieobliczalna Jana zwykła przysparzać zmartwień matce i nie liczyć się z niczyimi uczuciami. Życie pierwszej z sióstr zaczyna się układać, kiedy w jej życiu znów pojawia się pochodzący z zamożnej rodziny Denis Dobrowolski (Roman Łucki). Udaje mu się przekonać dziewczynę do przyjęcia zaręczynowego pierścionka z rubinem.

 

Zazdrosna o szczęście siostry Jana w trakcie jazdy samochodem wyrywa pierścionek Ani, przez co dochodzi do wypadku, w którym obie zostają ciężko ranne i nieprzytomne trafiają do szpitala. Obie mają tak zmasakrowane twarze, że konieczna będzie ich rekonstrukcja za pomocą operacji plastycznych, dlatego Jana z pierścionkiem z rubinem na palcu uznana zostaje za swoją siostrę. Postanawia nie wyprowadzać nikogo z błędu. Ani udaje się przeżyć, ale czy odzyska pamięć, swoje życie i szczęście?