2024-06-21

„Jesteśmy dla dzieci”: Zbiórka dla Ewy i zdolne rodzeństwo

0

W najbliższym odcinku programu widzowie poznają poruszającą historię 14-letniej Ewy, podopiecznej Fundacji Polsat. Dowiedzą się także o nowoczesnych metodach leczenia stwardnienia guzowatego. Tematem przewodnim odcinka będzie zagadnienie: Jak uczyć dziecko szczęśliwego życia i wspierać jego rozwój, gdy dostrzeżemy, w jakim kierunku jest uzdolnione. „Jesteśmy dla dzieci” w sobotę 22 czerwca o godz. 11:00 w Czwórce.

Porady dla rodziców
W najbliższym odcinku programu „Jesteśmy dla dzieci” poznamy utalentowane rodzeństwo Olę i Janka z chóru Artos im. Władysława Skoraczewskiego, który działa przy Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Zobaczymy, jak mama wspiera ich w rozwijaniu pasji i jak najlepszym wykorzystaniu talentu. Z programu widzowie mogą dowiedzieć się, jak mądrze poprowadzić dziecko w kierunku rozwoju pasji i spełnienia marzeń oraz jak nie zaniedbać w tym wszystkim, obowiązków szkolnych.

Pomóż Ewie
Historia Ewy i jej fantastycznej rodziny nikogo nie powinna pozostawić obojętnym. Najbliżsi dziewczynki od 14 lat walczą, aby każdy dzień był dla niej pogodny i radosny. Ewa urodziła się jako wcześniak, ma mózgowe porażenie dziecięce, wodogłowie, nie widzi i nie chodzi. Przeszła kilka operacji, w tym operację skoliozy. Życie dziewczynki to ciągła rehabilitacja, a Fundacja Polsat wspiera jej leczenie od 13 lat. Obok codziennej pracy nad sprawnością potrzebne jest też zaopatrzenie ortopedyczne i pionizator - Ewa samodzielnie nie jest w stanie przyjąć i utrzymać postawy stojącej, która pozytywnie wpływa na jej układ krążenia, trawienia, oddychania oraz układ sensoryczny i pokarmowy. Wesprzyj zbiórkę na pionizator dla Ewy: www.fundacjapolsat.pl.

Stwardnienie guzowate
Poznamy historię 7-letniej Juli, podopiecznej Fundacji Polsat, która zmaga się z rzadką chorobą - stwardnieniem guzowatym. W najbliższym odcinku eksperci i prowadzący opowiedzą o postępie medycyny w leczeniu tej choroby. W programie wystąpią prof. Katarzyna Kotulska-Jóźwiak - kierownik Kliniki Neurologii i Epileptologii Centrum Zdrowia Dziecka oraz prof. Sergiusz Jóźwiak - neurolog dziecięcy, koordynator ds. chorób rzadkich Centrum Zdrowia Dziecka. Stwardnienie guzowate to uwarunkowana genetycznie, wieloukładowa choroba, polegająca na powstawaniu licznych łagodnych guzów, przede wszystkim na skórze, w mózgu, sercu, płucach, nerkach i wątrobie. Stwardnienie guzowate może stwarzać istotne problemy diagnostyczne.

Najnowsze badania
Ostatnie lata przyniosły bardzo szybki postęp wiedzy na temat patogenezy stwardnienia guzowatego oraz istotne zmiany w możliwościach leczenia tej choroby. Krokiem milowym było prewencyjne leczenie padaczki u dzieci ze stwardnieniem guzowatym. Po raz pierwszy ta innowacyjna terapia prewencyjna została wprowadzona kilkanaście lat temu w Polsce, a jej skuteczność potwierdził międzynarodowy program naukowo–badawczy EPISTOP, koordynowany przez Instytut Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka. Obecnie ten model leczenia jest stosowany w większości ośrodków neurologicznych na świecie. W przypadku stwardnienia guzowatego opieka zespołu wielu specjalności nad pacjentem powinna być kluczowa. Miejscem, w którym taką opiekę dzieci otrzymują, jest Centrum Chorób Rzadkich im. Fundacji Polsat, które już od trzech lat pomaga chorym dzieciom z całej Polski. Jest to unikatowe zgromadzenie wysokiej klasy specjalistów w różnych dziedzinach z wieloletnią praktyką i doświadczeniem oraz ustawicznie podnoszących swoje kwalifikacje.

  

Jesteśmy dla dzieci w sobotę o godz. 11:00 w Czwórce.

Więcej informacji o działaniach Fundacji Polsat na www.fundacjapolsat.pl