2022-09-02

Oto tytułowi „Łowcy skarbów”. Kim są i czego szukają?

0

Poznaj wytrawnych znawców i kolekcjonerów, którzy licytują przedmioty z duszą w show Czwórki. Od 5 września od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce nowy emocjonujący program „Łowcy skarbów. Kto da więcej”. Oto koneserzy i dealerzy antyków, designu oraz przedmiotów użytkowych i rzadkich, którzy rywalizują w nim o tytułowe skarby oddawane na licytację przez uczestników. Kim są? W czym się specjalizują? Na co najchętniej polują? Skąd wzięła się u nich ta pasja? Zobacz sylwetki, opisy i materiały wideo, w których wszystko tłumaczą.

Martyna Kupczyk
Architekt i projektantka wnętrz z długoletnim stażem w zawodzie. To między innymi pod jej kierunkiem pracuje ekipa remontowa w programie „Nasz nowy dom”, w którym od 10 lat zajmuje się projektowaniem wnętrz domów i mieszkań oraz nadzorem nad gruntownymi remontami, jakim poddawane są lokale rodzin znajdujących się w bardzo trudnej sytuacji życiowej.

Urodziła się i wychowała w Piotrkowie Trybunalskim, architekturę skończyła w Łodzi, po czym na 7 lat wyjechała do… Irlandii, gdzie pracowała w zawodzie. Tęsknota za rodziną i przyjaciółmi ściągnęła ją z powrotem do Polski – tym razem do Warszawy. Od zawsze interesowały ją rzeczy, za którymi kryła się jakaś historia. Jako dziecko lubiła chodzić po strychach i szukać ciekawych przedmiotów. Kiedyś hobbystycznie zajmowała się renowacją starych mebli. Miłość do sztuki zawsze była obecna w jej rodzinnym domu. Jeden dziadek pięknie malował i rzeźbił, drugi był kuglerem. Z pasji do sztuki otworzyła wspólnie z siostrą galerię Vintage House, w której można kupić rzeczy znalezione przez nie na pchlich targach . W życiu najważniejsza jest dla niej rodzina. Jest mamą siedmioletniej Kornelii

  

Michał Nowocin
Twórca i właściciel Michael’s Bazaar - sklepu z antykami i przedmiotami vintage, które wyszukuje w Polsce i za granicą, m.in. w Belgiii, Francji, we Włoszech czy Danii. Miłością do pięknych starych rzeczy zaraził go dziadek, bywalec pchlich targów i kolekcjoner staroci. Choć później skupił się na nauce i karierze w bankowości, młodzieńcza miłość odżyła, gdy postanowił odnowić mebel zakupiony na targu staroci. Swojej pasji i rozwojowi w tej dziedzinie poświęcał coraz więcej czasu, aż wreszcie zrezygnował z pracy w banku, zakładając własny sklep. Lubi odkrywać nowe miejsca, wyszukiwać perełki, które nie muszą być drogocenne, ale mają „to coś”, co sprawia, że chcemy się nimi otaczać.

  

Łukasz Barucha
W latach 90. kolekcjonował samochody z gum Turbo, puszki po zagranicznych napojach i oglądał z babcią Dynastię. Dzisiaj jako Naczelny Sklepikarz krakowskiego sklepu Szpeje i szpeje.pl poszukuje przeróżnych przedmiotów vintage i opowiada o nich na swoim kanale YouTube.

„Na giełdzie staroci czuję się jak dzieciak w wielkim sklepie zabawkowym. Starocie, których szukam, często przypominają dzieciństwo, wywołują szerokie uśmiechy i wyglądają superowo we współczesnych wnętrzach. Sam na co dzień otaczam się takimi przedmiotami i czuję się wśród nich kapitalnie”.

Naczelny Sklepikarz specjalizuje się w stylu vintage, czyli codziennych i niecodziennych przedmiotach produkowanych od lat 60. aż do 90. Lubi organiczne projekty z lat 60., kolorowy plastik z lat 70., neonowe kolory lat 80. i gadżety z lat 90. „Sztukę wysoką i prawdziwe antyki do gablot kolekcjonerskich zostawiam zawodowym antykwariuszom. Sam skupiam się na rzeczach, które mogą dostać nowe życie i być na co dzień używane w zwykłych mieszkaniach. Im dziwniejszy przedmiot - tym lepiej”.

  

Paweł Papaj
Miłośnik i kolekcjoner rzeczy starych i pięknych, które fascynują go od dziecka. Całe swoje życie poświęcił antykom. Kiedy jego rówieśnicy zbierali znaczki, on zbierał znaczki z Piłsudskim. Po szkole postanowił skończyć galanterię drzewną. W latach 70. jeździł po Polsce, zbierał zegary i przeprowadzał ich renowacje. Później zaczął poszukiwać unikatowych ikon, mebli i biżuterii. Prowadzi własny sklep ze starociami i antykami, za którymi podróżuje po całej Europie. Uwielbia to, co robi, a co więcej, swoją pasją zaraził także żonę i trzech synów, z których każdy pracuje w branży. Sam ma bardzo szerokie spektrum zainteresowań. Jest koneserem ikon, zegarów, mebli, antyków, biżuterii i gadżetów.

  

Krzysztof Kobyliński
Przygodę z antykami oraz designem duńskim rozpoczął piętnaście lat temu w Danii, gdzie zdobył doświadczenie w tej dziedzinie, współpracując z duńskimi domami aukcyjnymi i konserwatorami sztuki. Od wielu lat współpracuje z branżą filmową, wynajmując przedmioty na potrzeby scenografii filmów i reklam. Jego wieloletnie doświadczenie pozwala mu na szybką ocenę rzeczy pod względem wartości historycznej, finansowej i estetycznej. Jest właścicielem wielkopowierzchniowego sklepu pełnego antyków oraz designu skandynawskiego, położonego w podwarszawskich Tomicach. Piękne przedmioty z jego zbiorów można znaleźć również na stronie internetowej www.resvena.pl. W programie „Łowcy skarbów. Kto da więcej.” zamierza walczyć w licytacjach o przedmioty nietuzinkowe, których na pewno nie zabraknie. Liczy też na wiele emocji, które przyniosą same licytacje ale przede wszystkim przyniesione przez sprzedających rzeczy.

  

Arkadiusz Woźniak
Pasjonat i kolekcjoner unikatowych przedmiotów z duszą, właściciel antik.pl, salonu antyków i rekwizytorni filmowej. Fascynacja antykami towarzyszy mu od dzieciństwa. Po studiach zamieszkał w Szwecji, skąd sprowadza do Polski najpiękniejsze rzeczy pozyskane na tamtejszym rynku i na aukcjach, których jest stałym bywalcem. Stał się jednym z największych kolekcjonerów antyków na Pomorzu. Najbardziej interesują go oryginalne stare meble, porcelana, zegary, malarstwo, lampy, a także sprzęt stereo z lat 70.

Jego kolekcja spodobała się scenografom filmów i teledysków, co zaowocowało współpracą z nimi w charakterze rekwizytora i dekoratora wnętrz oraz otwarciem własnej rekwizytorni. Poza pracą jest harleyowcem, morsem i amatorem jazdy na nartach. Uwielbia teatr, muzykę i film.

  

Aleksander Prugar
Designer, kolekcjoner, fotograf, konsultant biznesowy. Studiował w łódzkiej filmówce ale ukończył dziennikarstwo na UW. Jest byłym fotoreporterem „Gazety Wyborczej” oraz współzałożycielem MI POLIN.

„Z dzieciństwa zapamiętałem taki obraz: na świątecznym stole rozłożone są szklane talerze z kulkami. Zachwyciły mnie. Setki razy przez kolejne lata oglądałem je, obserwując tworzące się w szkle abstrakcyjne kompozycje rysowane światłem. W młodości kolekcjonowałem również: zapachowe karteczki, siniaki od jazdy na nartach, skamieliny których poszukiwałem na śląskich hałdach oraz ślimaki dla których zbudowałem „ślimakarium” z kartonu. Niestety wszystkie ślimaki wybrały wolność a ja po prawie trzech dekadach odkryłem dziecięcą fascynację szkłem – na nowo”.

Stworzył O SZKŁO CHODZI - projekt poświęcony kolekcjonowaniu, kupowaniu oraz sprzedawaniu szkła. O szkle nakręcił kilka filmów, które zamieszcza na autorskim kanale na YouTube. Odkrył oraz udokumentował historię świecznika LOT, który jest jednym z najrzadszych obiektów wyprodukowanych w ponad 100-letniej historii Huty Szkła Gospodarczego Ząbkowice w Dąbrowie Górniczej. Lubi odkrywać tajemnice przedmiotów.

„W moim jednym z najbardziej ukochanych filmów Angelus Lecha Majewskiego ze zdjęciami Adama Sikory pada zdanie: człowiek jest tylko krótką chwilą w życiu przedmiotów. Dlatego przedmioty są ważne. Bo trwają niezmiennie oraz kształtują rzeczywistość. Dlatego chcę mieć takie przedmioty, nie tylko ze szkła oraz dowiedzieć się o ich historii”

Prace których jest autorem lub współautorem znajdują się w kolekcjach Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Krakowa, The Jewish Museum of New York oraz innych kolekcjach prywatnych i instytucjonalnych.

  

Wkrótce w gronie Łowców będzie można zobaczyć także nowe postaci - Jessicę Świegodzińską i Katarzynę Czułowską:

Jessica Świegodzińska
O Jessice można powiedzieć, że zamiłowanie do szukania skarbów wyssała z mlekiem matki. Zaczęło się już w Niemczech, gdzie spędziła dzieciństwo jeżdżąc z tatą na pchle targi. Po powrocie do Polski antyki i sztuka na chwilę zeszły na dalszy plan, ale ciągle były obecne w jej życiu.

Zmieniająca się rzeczywistość i chęć pomocy w prowadzeniu rodzinnego biznesu sprawiły, że Jessica postanowiła połączyć na pozór odległe światy antyków i social mediów, co zaowocowało autorskim profilem na Instagramie. Poza nawiązywaniem kontaktów handlowych, dzieli się na nim inspiracjami, zdjęciami z podróży na zagraniczne giełdy i muzyką, która jest istotnym elementem jej życia.

Ten krok okazał się strzałem w dziesiątkę, a nowatorskie podejście do handlu antykami pomogło zrozumieć jej, że chce kontynuować rodzinną tradycję na własnych zasadach. Z dnia na dzień okazało się, że zamówień i klientów zaczęło lawinowo przybywać, a ona sama musiała zakasać rękawy i zacząć jeździć po całej Europie w poszukiwaniu unikatów dla swoich klientów.

Kocha barok, jest miłośniczką mocnych akcentów, zdecydowanych kolorów i nieoczywistych rozwiązań. Dla niej samej rozmiar ma znaczenie. Jeśli anioł wiszący nad fortepianem – to ludzkich rozmiarów, jeśli lustro to złote i sięgające sufitu. Jest zakochana w eklektyzmie, a za konia z karuzeli odda ostatni grosz! Ekspertka stylu Empire. Nieustannie się uczy i rozwija swoją pasję, a jej najlepszym mentorem i przyjacielem jest Tata, który tym razem zza kulis wspiera ją w programie „Łowcy Skarbów. Kto Da Więcej”

Katarzyna Czułowska
Znawczyni stylu vintage, wielbicielka nietuzinkowych strojów i dodatków, współwłaścicielka vintagestore.eu – najstarszego i największego polskiego sklepu z ubraniami vintage oraz adivintage.com – sklepu dla kolekcjonerów ubrań Adidas z lat 60., 70. i 80. Po studiach na Wydziale Handlu Zagranicznego SGH, pracowała dla czołowych agencji reklamowych wchodzących na polski rynek w latach 90., od zawsze jednak interesowały ją piękne ubrania, po które jeździła na warszawskie bazary i giełdy staroci. W 1998 roku jej mąż otworzył Vintage Store – pierwszy tego typu sklep w Polsce. - Był to czas, kiedy po dżinsy Levi’s szło się do Pewexu, albo do nas - wspomina. Od tej pory działają razem nieprzerwanie już blisko 25 lat. W poszukiwaniu oryginalnych kreacji często zaglądają do nich gwiazdy, a także najlepsi styliści i kostiumografowie, którzy wykorzystują ich ubrania w filmach i spektaklach.

- Naszą największą satysfakcją zawodową było uznanie Patricii Field, stylistki odpowiedzialnej m.in. za kreacje w serialu „Seks w wielkim mieście” i filmie „Diabeł ubiera się u Prady”, która do swojego pokazu w Warszawie wybrała wiele rzeczy z naszego sklepu i była pełna uznania dla naszych wyborów. Wyborów - gdyż każdą rzecz w sklepie wybraliśmy osobiście, doceniając jej kunszt wykonania, jakość czy niepowtarzalność.

Na podstawie zagranicznego hitu
Program „Łowcy skarbów. Kto da więcej” opiera się na formacie „Cash or Trash”, którego dystrybutorem jest Warner Bros. International Television Production. Polską edycję produkuje dla Czwórki Polot Media, a reżyseruje Szymon Łosiewicz. Reżyserem postprodukcji jest Kamil Fortuna, a autorem oprawy i spotów promocyjnych serialu jest Paweł Sadaj/SADAJ STUDIO.

  

„Łowcy skarbów. Kto da więcej” od 5 września od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Komentarze