2020-11-12

DJ Wika, czyli Wirginia Szmyt, jakiej jeszcze nie znacie

0

Kobieta przełamująca stereotypy i bariery bohaterką programu „Wspaniali ludzie”. Jest najstarszą DJ-ką w Polsce, a może i na świecie, a do tego piękną i pełną pozytywnej energii osobą, która udowadnia, że po osiemdziesiątce można cieszyć się życiem wypełnionym pasją i aktywnościami. O czym DJ Wika opowiedziała Mariuszowi Węgłowskiemu w jedenastym odcinku?

Oglądaj Wspaniali ludzie online na IPLA.TV.

DJ Wika gra na imprezach w Polsce i za granicą, m.in. w Paryżu, Berlinie, Londynie, Pradze. Akceptuje każdą muzykę, nie ocenia, gra wszystko, bo najważniejsze jest, żeby ludzie tańczyli. Mama, babcia, poetka, działaczka społeczna, zawsze starała się pomagać wykluczonym, odrzuconym przez innych. W przeszłości pracowała w zakładach poprawczych z bardzo trudną młodzieżą - uwikłaną w alkohol, bójki, morderstwa i gwałty, a dziś aktywizuje seniorów, chce jednoczyć pokolenia i zasypywać podziały.

Jako dziecko w czasie wojny - kiedy jej rodzina ciągle uciekała, ukrywała się i ocierała o śmierć - Wirginia Szmyt nauczyła się cenić, to co ma i nie przywiązywać się do rzeczy i sytuacji. Jak mówi, mimo wszystko jej dzieciństwo było szczęśliwe, bo rodzice bardzo ją kochali. Podróże z pierwszym mężem, naukowcem i z drugim, dyplomatą, nauczyły ją otwartości i akceptacji dla inności. Nie przejmuje się cudzymi opiniami, nie zastanawia się, co ludzie powiedzą, nie znosi plotek i ograniczeń, robi to co lubi i na co ma ochotę, przekonując, że warto otwierać się na innych ludzi i nowe możliwości w każdym wieku.

W programie „Wspaniali ludzie” poznajemy także Henryka Macankę - pasjonata, znawcę i przewodnika podziemnego kompleksu Riese w dolnośląskich Górach Sowich, zbudowanego przez Niemców w czasie II wojny światowej, o którym do dziś krążą legendy.

Henryk zabiera nas w to niezwykłe miejsce, które wciąż budzi wiele pytań i spekulacji. Nie wiadomo, czy miała być to główna kwatera Adolfa Hitlera, czy miejsce produkcji rakiet V1 i V2, a może fabryka broni jądrowej. Najbardziej fantastyczne koncepcje zakładają nawet, że Niemcy mieli tutaj produkować swoje Wunderwaffe, czyli latające dyski napędzane urządzeniem o kryptonimie „die Glocke”, czyli „dzwon”.

Mężczyzna odkrywa także dawne sztolnie, podziemne korytarze i niesamowite pozostałości - nie tylko po niemieckich budowlach, ale także XIII- i XIV-wieczne ślady po kopalniach.

Wspaniali ludzie w niedzielę o godz. 22:00 w Czwórce oraz w IPLA.TV

Komentarze
© TV4 2020