2023-01-24

„Łowcy skarbów. Kto da więcej” - odcinek 70: Miłośnicy sztuki

0

Zwykli ludzie sprzedają niezwykłe przedmioty w Czwórce. Które z perełek tym razem najbardziej podobają się uczestnikom i ekspertom? Jakie historie skrywają? Nietypowa golarka, projektor, dekoracyjny kosz na owoce oraz zagadkowo brzmiący gwasz to artefakty, które przywożą do studia goście 70. odcinka programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej”. Ile są warte? Jakie zachwycają prowadzącego, Pawła Orleańskiego?

Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatgo.pl.

Angielska precyzja
Pierwszym sprzedającym jest Piotr z Kraśnika, który przywiózł maszynkę do golenia firmy „Rolls” z 1954 roku. O skarbie, jego wartości i historii opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, twórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa oraz współpracownik polskiej platformy on-line sprzedającej design. Kogo z Łowców najbardziej interesuje ten wyjątkowy skarb?

Dekoracyjny kosz
Drugim gościem studia Czwórki jest Łukasz z Wodzisława Śląskiego. Perełka, którą prezentuje podczas licytacji to platerowany kosz na owoce, wyprodukowany w warszawskiej fabryce Norblina. Wartość artystyczną i materialną tego przedmiotu ocenia Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw oraz kolekcjonerka polskiego wzornictwa.

Początki domowego kina
Jako trzeci udział w licytacji bierze Damian z Zakrzewa. Czy Łowców zainteresuje jego skarb? Przywiózł on ze sobą projektor z lat 70. lub 80. Działa na taśmę 8 mm i Super 8 mm, a wyprodukowała go firmo OMO. Wartość tego wspomnienia przeszłości ocenia historyk techniki, Leszek Klein - miłośnik wszystkiego, co ma lampy i pokrętła.

Lecące kaczki
Pan Janusz przywiózł do programu gwasz - obraz przedstawiający lecące kaczki. Co to za technika malarska, kiedy obraz został wykonany i jaka jest wartość materialna i artystyczna tego dzieła? Na te pytania odpowiedzi udziela Michał Niesiołowski, antykwariusz z 28-letnim stażem. Jak może potoczyć się finałowa licytacja?

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.