2020-09-17

Rafał Mikołajczyk: Jan Paweł II był moją inspiracją

0

Niepełnosprawny sportowiec gościem w trzecim odcinku programu „Wspaniali ludzie”. Jak pokonać cierpienie i brak nadziei? W jaki sposób można podnieść się po tragedii? Doświadczył tego Rafał Mikołajczyk, który z nastolatka obezwładnionego przez paraliż, rozpacz i cierpienie stał się człowiekiem sukcesu.

Oglądaj Wspaniali ludzie online na IPLA.TV.

Rafał Mikołajczyk to były zawodnik kadry Polski w rugby na wózkach, który w kolarstwie ręcznym szosowym oprócz Pucharu Świata pięciokrotnie wywalczył mistrzostwo Polski. Po tragedii, jaka go spotkała, ukończył studia, otworzył dwie fundacje, założył rodzinę i trenuje po kilka godzin dziennie.

- Nie czuję się gwiazdą, mam pewne cechy osoby wyjątkowej - przyznał z pewną kokieterią rozmówca Mariusza Węgłowskiego. Rafał ma rodzinę. Partnerkę, dziecko. Prowadzącego program interesowało, co przyciąga kobiety do mężczyzn na wózkach? - Są emocjonalni, słuchają. Wydaj mi się, że jesteśmy empatyczni - stwierdził zdobywca pucharów. - Warto jest czasem sięgnąć dna, aby odczuć wartość, która na nas czeka za moment - stwierdził Rafał, odnosząc się do chwil słabości.

Kiedy miał zaledwie 14 lat, kiedy zaczepiony przez znajomego upadł tak nieszczęśliwie, że uszkodził rdzeń kręgowy. Noc kiedy zaraz po wypadku po raz pierwszy został sam w szpitalu ze sparaliżowanymi rękami i nogami wspomina jako najgorszą w swoim życiu, choć później jeszcze wiele razy czuł się strasznie samotny i nie mógł powstrzymać łez. Zanim zdobył wykształcenie, sportowe sukcesy na światowym poziomie i dziewczynę, z którą ma córeczkę, przeżył moment, kiedy sięgnął dna rozpaczy i chciał odebrać sobie życie.

Jak przezwyciężył cierpienie i brak nadziei? Dzięki czemu nie poddał się podczas długiej i mozolnej rehabilitacji? Dlaczego kierowcy potrafią zwyzywać czy kopnąć go, kiedy jedzie drogą swoim rowerem? Co daje mu siłę? Co powie swojej córce w nagraniu do kapsuły czasu, która ma pozostać zamknięta do dnia, gdy dziewczyna będzie pełnoletnia?

W drugiej części trzeciego odcinka programu „Wspaniali ludzie” wiele ciekawych informacji o tym, co można zrobić z papieru. Czy da się z niego budować domy, osiedla, a nawet całe miasta? Czy to możliwe, że samurajskie zbroje wykonane były z papieru? Co można robić we wnętrzu obrotowego papierowego mebla o nazwie „work and roll”? W jakim kraju służbowym obowiązkiem architektów są wspólne wyjścia do baru? To wszystko wie Jerzy Łątka, architekt, projektant i wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, wielokrotnie nagradzany za projekty domów i mebli wykonanych z papieru.

Wspaniali ludzie w sobotę o godz. 21:00 w Czwórce oraz w IPLA.TV

Komentarze
© TV4 2020